Toskánsko na 3 dny

01.05.2020

Když řádí ve světě pandemie v podobě koronaviru a nemůžeme se podívat za hranice, tak jsem si pro vás připravila článek o Itálii, která se stala v Evropě ohniskem této nemoci.

Jak mě už jistě znáte, tak jsem nemohla odolat zpátečním letenkám z Vídně do italského městečka Pisa za 500 Kč. Takže během chvilky koupeno a o měsíc později, v červnu 2019, jsme letěli společností Lauda do oblasti Toskánska.

Asi 400 m od terminálu se nachází půjčovny aut, kam lze dojít pěšky nebo skočit do shuttle busu (jezdí každých 20 min). Přišli jsme ke stánku Goldcar a tam jsme zjistili, že si musíme z přístroje vzít lístek, na kterém je číslo s pořadím a čekat. Bylo tam spoustu lidí, takže i přesto, že jsme si udělali rezervaci auta předem, tak jsme čekali 45 minut. Potom jsme si šli vyzvednout našeho mazlíka na 3 dny a tím se stal Volkswagen Golf za 3200 Kč včetně pojištění. Doplním ještě takovou poznámku. Na našem účtu udělali blokaci na 125 € pro případ, kdybychom nevrátili plnou nádrž. Po návratu auta vám ji do 2 hodin uvolní (bez pojištění by to trvalo měsíc). Benzín tady stál stejně jako v Irsku, tedy 1,47 € za litr.

Naše první kilometry vedly do krásné FLORENCIE. Tam jsme nemohli vynechat procházku po mostě Ponte Vecchio, na němž se nacházejí zlatnické obchůdky ze 16. století. Takové MUST SEE, které se nachází ve středu města, je čtvrtá největší katedrála světa Santa Maria del Fiore. Dalším krásným místem je náměstí Piazza della Signoria, kde se v létě konají živé koncerty. Zde můžete vidět kopii slavné sochy Davida před vstupem do středověkého paláce Palazzo Vecchio. Kdybyste chtěli vidět originál, tak vyražte do muzea La Galleria dell´Accademia.

Mám pro vás skvělý TIP: celou renesanční Florencii budete mít jako na dlani, když se vydáte na Piazzale Michelangelo. Najdete tu spoustu obchůdků s magnetkami, pohledy atd. Doporučuji jít sem k večeru především proto, že západ slunce je tu vážně romantický.

Druhým městem, které jsme chtěli vidět, byla BOLOŇA. K obědu je až povinností si tu dát jejich boloňské špagety. Určitě zavítejte na náměstí Piazza Maggiore, kde spatříte velkou gotickou baziliku Basilika di San Petronio s nedokončenou fasádou z cihel a mramoru. Nejznámějším dílem na náměstí je fontána s bronzovou sochou antického boha Neptuna Fontana del Nettuno. Toto město je známé také díky nejstarší univerzitě na světě (cca z roku 1088). Studoval tu např. Koperník, Petrarca nebo Dante Alighieri. Dominantou města jsou i naklánějící se Dvě věže: Asinelli (97 m) a Garisenda (48 m).

Z Bologni jsme si vybrali trasu po dálnici do dalšího nádherného města. Poplatek za použití dálnice byl 13,40 €. Do PISY jsem se chtěla podívat už od základní školy, kdy jsem často hrála počítačovou hru, v níž objevujete po světě známá místa. Konečně nastal ten den, kdy uvidím šikmou věž. On-line jsem nám koupila lístky na určitý čas za 18 €/osoba. V roce 1990 byla věž pro veřejnost uzavřena z důvodu vychýlení o více než 5 metrů. Do země zapustili železná lana a o 11 let později věž opět otevřeli. Na Piazza dei Miracoli neboli náměstí zázraků leží také románská katedrála. Dóm Panny Marie Nanebevzaté je nyní součástí Světového kulturního dědictví UNESCO.

Další TIP: asi 2 km od šikmé věže se nachází Lidl, který má otevřeno od pondělí do soboty od 8:00 do 22:00 a tím můžete ušetřit za parkovné. V okolí věže jinak zaplatíte za parkovné 0,75 €/hodina.

Kdo nemá v lásce památky a rád by se válel někde u moře, tak mohu doporučit pláž u města Migliarino, které je vzdáleno asi 20 km od Pisy. U pláže je udělaný parkoviště a za 2 hodiny jsme platili 3 €. Popřípadě si můžete zajet k písečné pláži s pozvolným vstupem do moře, nacházející se poblíž města Luni Mare. Místo je vhodné pro malé děti a parkovat se dá na kraji silnice zdarma. Odtud máte krásný výhled na hory pokryté sněhem.

To nejlepší jsem si nechala na konec. Zajeli jsme i do oblasti CINQUE TERRE, kde se rozprostírá 5 vesniček, které jsou od roku 1997 součástí UNESCO. Jsou jimi Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Rybářskou vesničku Vernazza bych označila za nejkrásnější. Chlubí se totiž přírodním přístavem, nad kterým se vyjímají malebné barevné domečky. Mezi vesničkami se lze pohybovat vlakem, po značených trasách, autobusem nebo lodní dopravou. My jsme vždy přejížděli autem a za parkovné chtěli 2 € za hodinu (avšak v Monterosso al Mare chtěli 2,50 €/hodina). Jednou jsme však zaparkovali mimo parkoviště, jelikož tam parkovalo spoustu dalších aut a bohužel se nám to nevyplatilo. Během hodiny jsme tam měli od policie lístek s tučnou pokutou (cca 1600 Kč). Jeli jsme na nejbližší policejní stanici pokutu uhradit, ale chtěli po nás pouze hotovost, kterou jsme samozřejmě už neměli. Tak jsme museli zajet na poštu do města La Spezia, kde jsme mohli už zaplatit platební kartou. Přijeli jsme 15 min před zavíračkou, což jsme měli velké štěstí. Kdybychom to nestihli, další den by byla pokuta o cca 26 € vyšší.

Co se týče spaní, tak my jsme spali v autě. Vždy se dalo najít klidné místo na spaní. Na 3 dny mi stačil pouze vak na záda, do kterého se mi mimo oblečení a hygienických věcí vešel i spací pytel. Však toho tolik s sebou přece nepotřebujete. Snažte se minimalizovat počet věcí, které berete s sebou na dovolenou.