Tipy na 3 denní výlet v okolí Prahy

24.07.2019

Kdo rád poznává krásy naší vlasti, zavedu ho do okolí hlavního města České republiky a předám mu pár informací o místech, které zde uvedu. Pro upřesnění sem vkládám mapu, abyste se mohli zorientovat.

1. vyhlídka Máj

Nachází se asi 1 km od vesnice Teletín. Z této skalní vyhlídky je jeden z nejznámějších pohledů na meandry řeky Vltavy. Terén není zcela ideální, tak dávejte bacha, abyste nespadli !!! Ale ten výhled pak stojí za to. Cestou však potkáte davy lidí, takže bych výlet směřovala na brzké ráno.

2. lom Velká Amerika

Nachází se nedaleko hradu Karlštejn, a proto i další bod bude toto místo. U východního konce lomu je parkoviště a odtud se vydáte pěšky až k lomu. Je cca 800 m dlouhý, 200 m široký a 100 m hluboký. Zajímavostí je, že se zde natáčel film Limonádový Joe.

3. hrad Karlštejn

Na podzim zde probíhá vinobraní, tak můžete ochutnat karlštejnský burčák. Vloni to byl už 22. ročník. Během léta tu probíhá kulturní akce Noc na Karlštejně znovu na Karlštejně. Ojedinělostí tohoto hradu je, že zde můžete spatřit repliku Svatováclavské koruny českých králů. Základní prohlídka hradu stojí 190 Kč a trvá 55 min (více info).

4. a 5. hrady Žebrák a Točník (nejlépe dochované české souhradí)

Zvýhodněné vstupné na návštěvu obou hradů stojí 110 Kč (zvlášť 80 a 60 Kč). Na zřícenině hradu Žebrák je pěkná vyhlídka do okolí, odkud uvidíte i na druhý hrad. Žebrák byl strážním hradem na křižovatce cest ke Křivoklátu a Zbirovu. Vznikla zde postupně kolem silnice procházející hradní skalou mýtní stanice. Hrad Točník nebyl dobyt zvenku, nýbrž zničen zevnitř místními lidmi, kteří se na něm ukryli před Švédy během třicetileté války. Chovají tu 2 medvědy, takže skvělá podívaná pro malé děti.

6. hrad Křivoklát

Je to jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů. V roce 1989 byl zapsán na seznam národních kulturních památek ČR. Mnohokrát ho těžce poškozovaly požáry (každých 200 let, poprvé v roce 1422). Dříve sloužil po nástupu Habsburků na česky trůn jako státní VĚZENÍ. Natáčely se zde filmy: Noc na Karlštejně, Jak se budí princezny, Třetí princ atd.

7. Lidice

Je to malá obec (přes 500 obyvatel) známá tím, že byla dne 10. 6. 1️942 vyhlazena německými nacisty v rámci heydrichiády. Po válce byl na místě starých Lidic zřízen památník obětem s muzeem připomínající tuto tragédii a obec byla obnovena o několik set metrů dále. Na prohlídku této obce si vyhraďte delší čas, protože tady je toho spousty k vidění. Když do Lidic vjedete, už od začátku na vás dýchne taková ta zvláštní atmosféra.

8. hrad Okoř

Založen ve 2. polovině 13. století a od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Je to místo, kde se střetává několik turistických značek i značených cyklostezek. V létě se zde pořádají různé akce: šermířské souboje, soutěže pro děti nebo koncerty. Otevřeno je od dubna do prosince a vstupné o víkendu je dražší než ve všedních dnech.

9. zámek Veltrusy

Je to významné dílo vrcholného baroka z 1. poloviny 18. století, které nyní spadá po správu Národního památkového ústavu. Autorem je pražský architekt italského původu Giovanni Battista Alliprandi. Čestný dvůr byl na severu uzavřen řadou alegorických soch, představujících měsíce a roční doby z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Zámecký park patří mezi ty největší u nás. V roce 2002 byl zásadně poškozen povodněmi a od té doby probíhá postupná revitalizace.

10. hora Říp

Určitě všichni znáte pověst o praotci Čechovi, který vystoupal na tuto horu, přehlédl okolní krajinu a rozhodl se tady usadit. Hora Říp je známá také díky pochodům a při jejím výstupu můžete vidět románskou rotundu sv. Jiří. Zajímavostí je, že na úpatí Řípu vyvěrají tři prameny, z nichž ten východní je odjakživa považován za léčivý. Dokonce zde byl roku 1868 vyzvednut a do Prahy slavnostně dopraven jeden ze základních kamenů Národního divadla.

11. a 12. Čertovy hlavy + skalní reliéfy a jeskyně Harfenice

Čertovy hlavy jsou asi 9 m vysoké skalní reliéfy dvou obřích hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. Jedná se o dílo sochaře Václava Levého, které vytvořil v letech 1841-1846.

Dílo Harfenice je jedním z reliéfů, které V. Levý vytesal do pískovcové skály. Představuje čtyři lidské hlavy, vedle kterých je zdobená jeskyňka a u ní reliéf ženy s harfou. Vznik je datován mezi r. 1840 až 1845.