Rychloochutnávka Budapešti

17.07.2020

Rozhodli jsme se strávit listopadový víkend v maďarské metropoli. Jelikož jsme byli protentokrát omezeni termínem, tak Ryanair nabízel cenu za zpáteční let i tak dobře - za 1300 Kč z Prahy. Kdybychom měli možnost jet ve všední dny, tak to dokonce vycházelo na 800 Kč. Wow.

Překvapily mě ceny ubytování. Přes Booking jsem sehnala postel ve 4 lůžkovém pokoji v GNG Home za 163 Kč/noc. Nevěřila jsem vlastním očím, ale bylo to vážně tak. Dokonce byla možnost bydlet v nedalekém hostelu v 8 lůžkovém pokoji za 131 Kč. Protože byl cenový rozdíl velmi malý, tak nebylo třeba žádného váhání.

Přiletěli jsme do Budapešti a před letištní halou jsme objevili automat na lístky pro jízdu autobusem do centra. Jedna cesta stála 900 HUF, což je cca 70 Kč. Autobus 100E vás zaveze na 3 hlavní zastávky: Kálvin tér (blízko tržnice), Astoria a Deák Ferenc tér.

Naše první kroky vedly na onu Velkou tržnici. Štěstí, že jsme si to nenechali na další den, protože v neděli je tržnice zavřená. Takže pozor na to! Najdete tam spoustu suvenýrů, dáte si skvělý oběd maďarských specialit či si můžete koupit koření - hlavně červenou papriku (200g za 70 Kč).

Budapešť je vyhlášena svými lázněmi, tak i my jsme si je šli užít. Lístky do termálních lázní Széchenyi jsem koupila on-line v ten samý den, abychom se vyhnuli frontám. Celodenní lístek stojí cca 450 Kč (5700 HUF), když máte pouze skříňky nebo si můžete připlatit za kabinky (6200 HUF). Ve všední dny je vstupné o něco levnější. Psali, že v zimě má voda 34 stupňů, což je boží, když víte, že je venku pouze 9 stupňů. Rozhodně doporučuji si vzít s sebou žabky a velký ručník. Lze si tam vypůjčit župan i žabky za nějaký poplatek (+ depozit). Koupací čepice byla třeba pouze do plaveckého bazénu. Ve městě najdete i druhé věhlasné lázně, a to Gellértovy lázně. Ty třeba navštívíme někdy příště.

Byli jsme se i podívat na fontánu na Markétině ostrově, ale bohužel byla v rekonstrukci. Loudali jsme se městem až do 1:00 a přitom jsme zjistili, že o půlnoci vše zhasínají. Velkou výhodou je, že spousta obchodů (např. potraviny ABC) má otevřeno nonstop - za mě palec nahoru.

Ráno jsme si přivstali a šli se podívat na rybářskou baštu, což je opravdu MUST SEE místo. Doporučuji jít vážně brzy ráno, protože se to tam pak hemží Asiaty. Odsud jsme se vydali k Budínskému hradu, odkud je pěkná vyhlídka na celé město. Lze vidět i Széchenyi řetězový most, který spojuje dvě budapešťská historická města, Budín a Pešť. Nedaleko hradu se nachází významná dominanta města - Matyášův chrám.

Neskutečně krásná je budova Parlamentu - jak v noci, tak ve dne. Stavba jedné z nejstarších vládních budov v Evropě začala v roce 1885 a dokončena byla až v roce 1904. Pracovalo na ní přes 1000 dělníků. Na stavbu bylo použito půl milionu kamenů a 40 kg zlata. Poblíž něho můžete vidět 60 párů bot připomínající válečný masakr Židů. Byly tam samé květiny a svíčky, když jsme toto místo navštívili.

Budapešť je jedna z levnějších destinací v Evropě, takže vás to vůbec nezruinuje. Každý si tu přijde na své a já věřím, že se sem opět podívám.