Na skok do Belgie

15.11.2019

V dubnu 2019 jsme si koupili letenky do Belgie za 972 Kč (zpáteční let z Prahy společností Ryanair) na červnový víkend. Jelikož je Belgie malý stát, napadlo mě, že bychom si mohli půjčit auto a projet si více měst než jen hlavní město - Brusel. Tak jsme pár dní před odletem zarezervovali na 2 dny auto Fiat Tipo za 72 € (na místě ještě doplatili 200€ depozit, který nám za 16 dní vrátili zpět) s tím, že se podíváme ještě do Brugg, Antverp a Gentu.

BRUGGY jsou nazývané Benátkami severu, jelikož historické centrum je protkáno vodními kanály stejně jako to italské město. Ze všech výše jmenovaných měst se nám tady líbilo nejvíce. Viděli jsme 83 m vysokou zvonici Halle, která uvnitř skrývá zvonkohru s 47 zvony. Tu lze spatřit ve filmu V Bruggách. V centru se také nachází Bazilika Svaté krve, což je jediný dochovaný románský kostel v západních Flandrách. Lákadlem je však lahvička s Kristovou krví. Bruggy se pyšní také rodinným pivovarem Half Moon, který vyrábí tradiční tuplák již od roku 1856. My jsme si však zakoupili 0,33l pivo Bourgogne des Flandres za 2,65€, které chutnalo spíše mně, protože bylo takový sladší (trošku mi připomínalo 16° pivo Trautenberk). Bruggy si nejsou podobné Benátkám pouze vodními kanály, ale také krajkou. Můžete tam navštívit muzeum belgické krajky pod názvem Kantcentrum. Jako další zajímavou památku bych chtěla zmínit nemocnici svatého Jana. Jedná se totiž o nejstarší nemocnici v celé Evropě, jejíž historie sahá až do 13. století.

Za parkování v centru se musí platit od 9:00 do 20:00.

60 min = 1,80 €

120 min = 4,20 €

180 min = 6,60 €

240 min = 9 €

Výhodou je, že základem je hodinová sazba a po ní už stačí dát pár centů navíc a naskakují vám minuty (např. budete mít zaplaceno jen 1h 39 min). Není tedy nutné platit přesně na 2, 3 nebo 4 hodiny.

V centru města GENT stojí kamenný hrad Gravensteen s 26 baštami. Lze se kolem něho projet lodí na 40 min za 7,50 € dospělý a 4,50€ dítě. Nedaleko je také menší novogotický Ďáblův hrad (Duvelstein), který nese jméno po hradnímu pánovi Gerardovi. Nazývali ho Ďáblem, jelikož měl krátce po svatbě vraždit své manželky, aby si mohl vzít hned další. Tento hrad je kousek od katedrály sv. Bavona. Moc se mi líbilo na nábřeží Graslei, tak nezapomeňte toto fotogenické místo vynechat. A co hlavně, musíte ochutnat Genstký nos, což je taková cukrovinka připomínající nos. Typickou barvou je fialová s malinovou příchutí, ale mají tam i jiné barvy (příchutě).

Co se týče parkování, tak Gent byl o něco levnější než Bruggy (to, co jste zaplatili za 4 hodiny v Bruggách, tak v Gentu jste mohli stát o hodinu více).

ANTVERPY nás vcelku zklamaly. Hlavní památky byly schované za lešením, nebylo možné téměř nikde zaparkovat. Všude jen automaty, kde se platilo přes nějakou aplikaci. Nakonec se nám podařilo zaparkovat v parkovacím domě za 2,80 € na hodinu. Pokud budete mít více štěstí než my, můžete vidět krásnou radnici na Grote Markt nebo hrad Steen, u kterého začíná přístav. Toto město dostalo název z holandského spojení HAND WERPEN = trhat ruce. Dle legendy utrhl obr obě ruce tomu, kdo odmítl zaplatit, a následně je hodil do řeky.

Když jsme odjížděli z Antverp, přítel si pro mě přichystal překvapení v podobě návštěvy parku, kde se každý rok odehrává jeden z největších hudebních festivalů - TOMORROWLAND. Byl tak trochu k nerozeznání, jelikož to byl takový obyčejný park, nikde žádné podium a pouze pár lidí.

BRUSEL je hlavním městem Belgie, sídlem NATO a některých institucí Evropské unie. Takovou ikonou tohoto města je Atomium. Představuje krystalickou podobu železa zvětšenou 165miliard krát. Byl vystavěn na oslavu světové výstavy, která se zde konala v roce 1958. Vstupné pro dospělého činí 15 €. Když jsme viděli tu frontu, tak jsme si vstupenku radši nekoupili. Kousek od Atomia se nachází park s miniaturními replikami evropských měst Mini-Europe, který jsme pro tentokrát vynechali. Další atrakcí je Planetarium, kde se nachází návštěvnické centrum Evropského parlamentu. Dominantou Bruselu je i Velké náměstí (Grand Place), které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi významné památky patří i Katedrála sv. Michala a Gudula, protože se zde konají všechny královské svatby i pohřby. V Bruselu můžete vidět i pátý největší kostel na světě - Bazilika Koekelberg čili Bazilika Nejsvětějšího srdce. Pro někoho může být největším tahákem socha čůrajícího chlapce (Manneken Pis). Podle pověsti měl svým čůráním kdysi zneškodnit pumu, která měla vyhodit do povětří radnici i se zasedající městskou radou. Co jsme samozřejmě nesměli vynechat, je ochutnání pravé belgické vafle, kterou jsme koupili za 4,50 € v Eight & Three.

Za parkování se platilo pouze od PO do SO 9:00 - 18:00. My jsme však přijeli v neděli, takže tady jsme ušetřili. Jinak cenově to vypadalo následovně:

30 min = 0,50 €

1h = 1 €

2 h = 3 €

3h = 4,50 €

Max 9h = 13,50 €

Ubytování jsme v Belgii neřešili, protože jsme tu 1 noc přespali v autě na konci jedné ulice, kde začínalo pole. V 5 ráno však přišlo překvapení v podobě návštěvy policie. Někdo nás nahlásil, že tam už stojíme podezřele dlouho. Zkontrolovali si pas, nahlásili jsme se jako turisté a že za chvíli odjedeme. Potom nás nechali být a žádnou pokutu jsme neplatili.