LONDÝN = město, které si nezaslouží vidět pouze jednou

19.10.2018

Londýn je moje srdeční záležitost. Byla jsem tam už několikrát, dokonce tam i pracovala jako au-pair, ale pokaždé se tam dá dělat něco jiného. Londýn prostě neomrzí.

V dnešní době se lze dostat do Londýna úplně jednoduše a téměř za směšný peníz. Například to, co já zaplatím za jednosměrnou jízdenku (cca 260 Kč) vlakem z Trutnova do Prahy, tolik mi stojí zpáteční letenka z Pardubic do Londýna. Ceny letenek chce samozřejmě hlídat. Ne vždy je to za takovou krásnou cenu, ale dá se říct, že třeba Ryanair je nabízí každý měsíc (většinou na termín vzdálený 3 měsíce od data akce).

Jakou společností a z/na jaké letiště se dá letět do Londýna?

WIZZAIR - z Prahy na London Luton

 • Abyste se dostali do centra Londýna, můžete využít služeb autobusů Green Line (jednosměrný lístek stojí 11 liber, zpáteční 17 liber). Výhodou je, že je jedno v jaký čas ten den pojedete. Další výhodou je také to, že zpáteční jízdenku můžete využít třeba až za 5 dní (dokonce se zpáteční jízda musí uskutečnit během 3 měsíců). Lístek se dá koupit předem on-line nebo přímo u řidiče v autobusu. Číslo autobusu, který jezdí do centra Londýna je 757.
 • Kdo má čas si zakoupit lístek předem online, doporučuji se kouknout i na stránky EasyBus, kde si můžete koupit lístek přes firmu National Express. Lze tam i zakoupit lístky pro autobusy Green Line. Pro srovnání jsem na stejný den a téměř shodný čas zadala obě firmy na stejnou zastávku (zvolila jsem Marble Arch) - od firmy Green Line stál lístek 10 liber a od firmy National Express stál 2 libry.

RYANAIR - z Prahy, Brna, Pardubic a Ostravy na London Stansted

 • Zde bych opět využila služeb National Express a koupila lístky přes stránky EasyBus. Tenkrát jsem o téhle možnosti nevěděla a platila u řidiče za jednu cestu 15 liber.

EASYJET - z Prahy na London Stansted, London Southend nebo London                             Gatwick

 • Doporučím letět na London Gatwick, jelikož jste v centru raz dva a jen si koupíte lístek na metro (nemusíte jezdit nikam autobusem).

Pro jízdu metrem už není potřeba kupovat OYSTER Card za 5 liber, u které je nevýhodou, že ji musíte pořád dobíjet, ale můžete místo toho použít svou českou debetní kartu, která funguje úplně na stejném principu.

Již dříve jsem zkusila ubytování přes Airbnb, ale pokud máte pozdní přílet do Londýna, moc lidí není ochotných, aby vás ubytovali kolem půlnoci. Proto bych doporučila moc hezký hostel v centru Londýna nedaleko zastávky metra i velkého vlakového nádraží Paddington Station. Výhodou je, že funguje 24 hodin 7 dní v týdnu, tudíž není problém udělat check-in klidně v 1 ráno. Ten hostel se jmenuje Astor Kensington Hostel a 1 noc mě stála cca 500 Kč.  Co se mi na tomhle hostelu ještě líbilo, bylo to, že snídaně stála 1 £, kterou pak dávali na charitu.

Jak může vypadat 2 denní program v Londýně:

                                                                           1. DEN

9:00 - 10:00            Notting Hill (barevné domky na Portobello Road), China Town,                                          Trafalgar Square (Národní galerie se sbírkou obrazů, vstup zdarma)

10:00 - 11:45           Big Ben, London Eye, Buckingham Palace 

 • nyní probíhá rekonstrukce věže se zvonem Big Ben a v celé své kráse se ukáže až v roce 2021
 • pokud byste chtěli jít přímo na londýnské obří kolo, budete pravděpodobně čekat frontu, ale ten výhled pak stojí za to
 • výměna stráží se koná v 11:00 a je třeba se kouknout na stránky The Household Division do kalendáře, kdy ta výměna probíhá (většinou každý druhý den)   

11:45 - 13:00              nákupní centrum na Elephant & Castle (nákup v obchodě 99p +                                           v obchodě Superdrug), nákup jídla v Sainsbury´s  

13:00 - 16:00            Tower Bridge, Shard, Borough Market, Tate Modern,                                              Millenium Bridge    

 • abyste viděli zvedající most Tower Bridge, pak se mrkněte sem najdete zde rozpisy termínů, kdy se most zvedá
 • na tržnici Borough Market doporučuji zajít do Pieminister si zakoupit Meat Pie (mají více druhů, i bez masa)
 • na Tate Modern je nádherná vyhlídka, která je zdarma (otevřeno NE až ČT 10:00 - 17:30,        PÁ a SO 10:00 - 22:00)
 • Millenium Bridge je most, který můžete vidět ve filmu s Harry Potterem

16:00 - 18:00           St. Paul´s Cathedral, nákup v obchodě SportsDirect se sportovním                                                      oblečením

18:00 - 20:00               Sky Garden, Harrods

 • Na Sky Garden je pěkná vyhlídka na Shard, Tower Bridge atd. (je zdarma, ale je třeba si předem online zamluvit čas návštěvy)        

                                                                        2. DEN

9:00 - 10:00            Paddington Bear, Princess Diana Memorial Fountain,                                           Kensington Gardens

10:00 - 12:00          nástupiště 9 a ¾ na vlakovém nádraží King´s Cross (velká                                                         fronta), fotbalový stadion Chelsea či Arsenal

12:00 - 13:00          Camden Town (možnost si k obědu koupit třeba čínské nudle)

13: 00 - 13:30         Piccadilly Circus

13:30 - 14:30          nákup jídla v Sainsbury´s na stanici metra Holborn

14:30 - 16:00          Covent Garden (otevřeno do 22:00, ale v NE jen do 18:00), Mumínci                                     (na tržišti v podloubí)

16:00 - 17:00          M & M´s World

17:00 - 22:00          Primark (v NE je otevřeno pouze do 18:00 !!)

Dále můžete strávit čas v muzeu voskových figurín Madame Tussauds (min. 4 hodiny) nebo mohu doporučit akvárium SEA LIFE Aquarium, které se nachází poblíž London Eye. U vstupu musíte projít přes skleněnou podlahu, pod kterou plavou žraloci, jinak se dál nedostanete. Chce to trochu odvahy. V období 22. 11. 2018 až 6. 1. 2019 můžete navštívit Winter Wonderland, kde mají např. venkovní kluziště. Tato akce se opakuje každý rok v obdobnou dobu. Kdo umí anglicky trochu líp, může večer využít ke zhlédnutí filmu, stejně jako já, v kině v O2 aréně. Potom se mi moc líbila muzea: Natural History Museum, The British Museum nebo Science Museum. Skvělé je, že jsou všechna zdarma.